SHERARD, Hon. Philip (1623-95), of Whissendine, Rutland.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1660-1690, ed. B.D. Henning, 1983
Available from Boydell and Brewer

Constituency

Dates

Mar. 1679
Oct. 1679

Family and Education

bap. 17 Nov. 1623, 2nd s. of William, 1st Baron Sherard of Leitrim [I]; bro. of Bennet Sherard, 2nd Baron Sherard. educ. St. John’s, Oxf. 1639; travelled abroad (Italy) 1641; Padua 1642. m. c.1645, Margaret, da. of Sir Thomas Denton of Hillesden, Bucks., wid. of John Pulteney of Misterton, Leics., and of Hon. William Eure of Old Malton, Yorks., 3s. 1da.1

Offices Held

Capt. (Dutch army) to 1645; capt. of horse, regt. of Francis, Lord Hawley June-Nov. 1660; cornet, R. Horse Gds. (The Blues) 1661, lt. 1665-72.2

Commr. for militia, Rutland Mar. 1660, capt. of militia horse Apr. 1660, j.p. July 1660-82, 1689-d., dep. lt. Rutland c. Aug. 1660-82, 1690-d., Leics. 1667-?82; commr. for assessment, Rutland Aug. 1660-80, Glos. and Leics. 1661-3, 1664-80, 1689-90, loyal and indigent officers 1662, enclosures, Deeping fen 1665, recusants, Oxon. 1675.3

Biography

Sherard went abroad with his brother shortly before the Civil War, and took service in the Dutch army, in which he rose to the rank of captain. In 1645 he married the widow of a Cavalier colonel and converted her to Protestantism. A lover of field sports, he settled on a Rutland estate which had been in the family since the 15th century. Unlike his brother, he held no local office until the eve of the Restoration, and was listed by