FEILDE, Edmund (1620-76), of Shephalbury and Marden Hill, Herts.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1660-1690, ed. B.D. Henning, 1983
Available from Boydell and Brewer

Constituency

Dates

28 Apr. 1675 - 3 June 1676

Family and Education

bap. 11 Sept. 1620, o. surv. s. of Thomas Feilde, rector of St Andrew’s, Hertford 1598-1623, by 2nd w. Anne, da. of Charles Nodes of Shephalbury. educ. Emmanuel, Camb. 1637; I. Temple 1639, called 1652. m. c.1653, Frances (d.1690), da. of William Pert of Arnolds Hall, Mountnessing, Essex, wid. of his cos. Charles Nodes of Shephalbury, 2s. 1da. suc. fa. 1623.1

Offices Held

Commr. for militia, Herts. Mar. 1660, assessment Aug. 1660-1, 1663-74.

Biography

Feilde’s name, in various spellings, is ancient in Hertfordshire, but of his own direct ancestry little is known. His father, born at Weston where he owned both copyhold and freehold land, obtained his education at Cambridge as a sizer. He was ordained in 1595, and after holding various livings in Hertfordshire and preaching in London was able to provide a portion of £1,500 for Feilde’s sister. Feilde’s own early maintenance and education was covered by three annuities totalling £135 p.a., and he inherited property in Hertford, lands in Weston and Bengeo, and the rectory of Rushden. Nothing is known of his activities in the Civil War. He may ha