WEBSTER, Sir Godfrey, 4th Bt. (1748-1800), of Battle Abbey, Suss.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1754-1790, ed. L. Namier, J. Brooke., 1964
Available from Boydell and Brewer

Constituency

Dates

26 Apr. 1786 - 1790
1 Nov. 1796 - 3 June 1800

Family and Education

b. 1748, 1st s. of Sir Godfrey Webster, 3rd Bt., by Elizabeth, da. of Gilbert Cooper of Lockington, Derbys.; nephew of Sir Whistler Webster, 2nd Bt.  m. 27 June 1786, Elizabeth (div. 4 July 1797), da. and h. of Richard Vassall of Jamaica, 2 surv. s. 1da.  suc. fa. 6 May 1780; assumed add. name of Vassall 1795-7.

Offices Held

Biography

Webster was a prominent figure in the reform movement in Sussex. On 18 Jan. 1783, at a meeting at Lewes, he introduced a petition for parliamentary reform, with what Wyvill called ‘a very pertinent and judicious exordium’. But on 24 May 1785, at a meeting at the Thatched House Tavern, he opposed Pitt’s parliamentary reform proposals as inadequate.1 By then he had become connected with Charles James Fox and the Whig Opposition. At the general election of 1784 he canvassed Bedford on Lord Upper Ossory’s interest, and unsuccessfully c