LEWIS, David (by 1520-84), of London and Abergavenny, Mon.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1509-1558, ed. S.T. Bindoff, 1982
Available from Boydell and Brewer

Constituency

Dates

Oct. 1553
Nov. 1554

Family and Education

b. by 1520, 1st s. of Lewis Wallis, vicar of Abergavenny by Lucy, da. of Llewelyn Thomas Lloyd of Bedwellty, Mon. educ. Oxf. BCL 12 July 1540, fellow All Souls 1541, DCL 1548; adv. Doctors’ Commons 8 Aug. 1548. unm.1

Offices Held

Principal, New Inn Hall, Oxf. 27 Jan. 1546-27 Aug. 1548, Jesus Coll. 27 June 1571-2; master in Chancery by 1553, of requests temp. Eliz.; judge, ct. Admiralty by Dec. 1558, jt. (with John Herbert) from 1575-d.; keeper of spiritualities, Llandaff diocese sede vacante Nov. 1563; master of St. Katharine’s hospital by the Tower 1581- d.; j.p. Mon. 1555, q. 1558/59-d., j.p. Glam. 1561, q. 1564-79; commr. loan, Mon. 1557, visit Oxf. univ. 1577; eccles. commr. by 1566; other commissions from 1564.2

Biography

A notary public by 1541 and scribe of the university of Oxford in May 1546, David Lewis served a term as principal of New Inn Hall before being admitted to Doctors’ Commons, a route also followed by his immediate successors in the office, John Gibbon and William Aubrey II. Within five years more he had achieved a mastership in Chancery, and it was probably as a servant of the crown that he was returned to the first and third of Mary’s Parliaments. At Steyning his fellow John Southcote II was a nephew of the Oxford civilian Sir John Tregonwell, and in his native shire he was shortly to purchase lands in Abergavenny from one of his immediate precursors, James Gunter, whose cousin