BROOKE PECHELL, Sir Samuel John, 3rd bt. (1785-1849), of Paglesham, Essex and Aldwick, Suss.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1820-1832, ed. D.R. Fisher, 2009
Available from Cambridge University Press

Constituency

Dates

1830 - 1831
1832 - 1834

Family and Education

b. 1 Sept. 1785, 2nd but 1st surv. s. of Sir Thomas Brooke Pechell, 2nd bt.*, of Paglesham and Aldwick and Charlotte, da. of Lt.-Gen. Sir John Clavering. m. 15 Apr. 1833, Hon. Julia Maria Petre, da. of Robert Edward, 9th Bar. Petre, s.p. KCH 1833; suc. fa. as 3rd bt. 17/18 June 1826. d. 3 Nov. 1849.

Offices Held

Entered RN 1796, lt. 1803, cdr. 1807, capt. 1808, r.-adm. 1846.

Ld. of admiralty Nov. 1830-Dec. 1834, Mar. 1839-Sept. 1841.

Biography

Brooke Pechell, who came from a distinguished military family, saw action off the French coast, in the Mediterranean and on the Jamaican and North American stations until 1814. He was one of the few officers of his time to ‘recognize the ... importance of practice and precision in the working and firing of great guns’, and he published a ‘valuable pamphlet’ on the subject in 1812. He was given command of the Sybille in 1823 and was ‘actively employed in the suppression of piracy and the protection of the Ionian islands’ for the next three years; his ship was paid off in November 1826.1 Five months earlier he had succeeded to his father’s title and estates, and he was the residuary legatee of personalty sworn under £12,000.2 At the general election of 1830 he was returned unopposed for Helston on the 6th duke of Leeds’s interest.3 The duke of Wellington’s ministry regarded him as one of their ‘friends’, and he voted with them in the crucial civil list division, 15 Nov. 1830. However, he was appointed a lord of the admiralty in Lord Grey’s ministry. He was excused further attendance on the Durham election committee, being ‘unable from illness to quit his bed’, 7 Mar. 1831. He was absent from the division on the second reading of the ministry’s reform bill, 22 Mar., but voted against Gascoyne’s wrecking amendment, 19 Apr. 1831. At the ensuing dissoluti