TALBOT, William (?1776-1851), of Mount Talbot, co. Roscommon.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1790-1820, ed. R. Thorne, 1986
Available from Boydell and Brewer

Constituency

Dates

1801 - Feb. 1801

Family and Education

b. ?1776, 1st s. of John William Talbot of Mount Talbot by Lady Anne Crosbie, da. of William, 1st Earl of Glandore [I]. educ. Christ Church, Oxf. 21 June 1794, aged 18. m. 21 Dec. 1802, Susanna, da. of Thomas Kemmis of Shaen, Queen’s Co., s.p.

Offices Held

MP [I] 1799-1800.

Sheriff, co. Roscommon 1819-20.

Biography

Talbot entered the Irish house of commons as member for Kilkenny city on a vacancy in March 1799. He was chosen by lot to continue as its representative at Westminster in 1801, but resigned the seat as soon as Parliament met. He died 19 May 1851.

CJ, lvi. 11.

Ref Volumes: 1790-1820

Author: Arthur Aspinall

Notes

Go To Section