STOPFORD, Hon. Robert (1768-1847).

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1790-1820, ed. R. Thorne, 1986
Available from Boydell and Brewer

Constituency

Dates

1806 - 1807

Family and Education

b. 5 Feb. 1768, 3rd s. of James Stopford*, 2nd Earl of Courtown [I]; bro. of James George, Visct. Stopford* and Hon. Edward Stopford*. educ. Eton 1779. m. 29 June 1809, Mary, da. of Robert Fanshawe commr. of the navy at Portsmouth, 3s. 5da. KCB 2 Jan. 1815; GCB 6 June 1831; GCMG 10 May 1837.

Offices Held

Entered RN 1780, lt. 1785, cdr. 1789, capt. 1790; col. marines 1805-8; r.-adm. 1808, v.-adm. 1812, adm. 1825; c.-in-c. Cape 1810-12, Portsmouth 1827-30, Mediterranean 1837-41; r.-adm. [UK] 1834, v.-adm. [UK] 1847.

Gov. Greenwich Hosp. May 1841-d.

Biography

Stopford’s election for Ipswich was a minor event in a long and successful naval career. He had been mentioned as a possible court candidate for Windsor on a vacancy in 1794. The predilection of Ipswich voters for naval men with ministerial support