MORDAUNT, Sir John, 7th Bt. (1734-1806), of Walton, Warws.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1790-1820, ed. R. Thorne, 1986
Available from Boydell and Brewer



30 Mar. 1793 - 1802

Family and Education

bap. 9 May 1734, s. and h. of Sir Charles Mordaunt, 6th Bt., of Walton by 2nd w. Sophia, da. of Sir John Wodehouse, 4th Bt., of Kimberley, Norf. educ. New Coll. Oxf. 1752. m. 3 Jan. 1769, Elizabeth, da. and coh. of Thomas Prowse of Compton Bishop, Som., 2s. 6da. suc. fa. as 7th Bt. 11 Mar. 1778.

Offices Held

Capt. Warws. militia 1759-63.

Groom of bedchamber 1763-93.


Mordaunt spent much time in the gallery of the House while his father was county Member and reported debates to his family, his Household place detaining him in London. His interest in politics met with a rebuff in 1774 when he was defeated in a bid to succeed his father as county Member. He was returned unopposed in 1793, but by then had no ambition to cut a figure at Westminster. He was regarded as spokesman for the interests of Birmingham, which had rejected him in 1774. He esteemed Pitt and gave a general support to administration. On 9 May 1793 he supported the bill to enable Hemlingford Hundred (which included Birmingham) to raise a loan towards the damages due to victims of the Birmingham riots of 1791. Letters to his wife show that he was an anxious man and a conscientious attender; he reported to her the debates of 21 and 31 Jan. and 10 Mar. 1794. At that time, his colleague being injured, he was left to attend to all the Warwickshire business. On 25 Nov. and 3 Dec. 1795 he disparaged the petition from Birmingham against the treason bills presented by Sheridan: if it had not been coupled with a prayer for peace, it would have received scant support. On 18 Feb. and 15 Mar. 1796 he voted for the abolition of the slave trade.1

Mordaunt attended the opening of Parliament, but obtained five weeks’ leave of absence on 8 Nov. 1796 for the recovery of his health. He took the ministerial side on the county petition of June 1797.2 In April 1799 he re-emerged in the House as a member of the copper trade committee3 and on 18 June explained that the copper manufacturers sought relief from duties. He was in the chair of the committee on the copper trade regulation bill, 4 Apr. 1800. On 18 Nov. 1800 he obtained leave to amend the Poor Law of 1782. He did not seek re-election in 1802 and died 18 Nov. 1806.

Ref Volumes: 1790-1820

Author: R. G. Thorne


  • 1. E. Hamilton, The Mordaunts, 193-211, 229; Mordaunt mss, Sir J. to Lady Mordaunt, 22 Jan., 1, 6 Feb., [11 Mar.] 1794, 19 Feb. 1796.
  • 2. Oracle, 15 June 1797.
  • 3. Colchester, i. 176.