MACLEOD, Roderick (1786-1853), of Cadboll, Cromarty.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1790-1820, ed. R. Thorne, 1986
Available from Boydell and Brewer

Constituency

Dates

1818 - 1820
14 Sept. 1831 - 1837
1837 - Feb. 1840

Family and Education

b. 24 Nov. 1786,1 o.s. of Robert Bruce Aeneas Macleod*. educ. Eton 1799; adv. 1810. m. 10 July 1813, Isabella, da. of William Cunninghame, merchant, of Lainshaw, Ayr, 2s. 3da. suc. fa. 1844.

Offices Held

Ld. lt. Cromarty 1833-d.

Biography

Macleod, an advocate like his father, was returned unopposed for Cromarty on the family interest in 1818, but whereas his father, his predecessor in the seat, had supported government, he aligned himself with the Whigs. He became a member of Brooks’s on 29 Jan. 1819 and divided regularly with opposition in the ensuing session. He voted for Scottish burgh reform, 1 Apr. and 6 May, and sat on the select committee of inquiry, but not for Burdett’s parli