CLEPHANE, David (b.c.1760), of Kirkness, Kinross.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1790-1820, ed. R. Thorne, 1986
Available from Boydell and Brewer

Constituency

Dates

23 Aug. 1803 - 1806
17 Aug. 1807 - June 1811

Family and Education

b. c.1760, 2nd s. of George Clephane, 19th or 20th of Carslogie, Fife, by 2nd w. Anne Jean, da. and h. of Rev. Robert Douglas, minister of Portmoak, Kinross, by Helen, da. and h. of Sir Robert Douglas of Kirkness; bro. of William Douglas MacLean Clephane*. m. 9 Jan. 1806, Laetitia, da. of Jonas Bold of Liverpool, Lancs., 2s. 1da.

Offices Held

Ensign 65 Ft. 1777, lt. 1778; capt. 95 Ft. 1780; capt. 20 Ft. 1785, brevet maj. 1794, lt.-col. 1795, brevet col. 1803, brig.-gen. 1805, ret. 1808.

Commr. of excise [S] 1811-15.

Biography

Like his elder brother William, Clephane was a life-renter in Kinross, in right of his mother’s inheritance, in 1788. On William’s promotion to a colonial governorship in 1803, he succeeded him unopposed as county Member on the independent interest, though there were some reservations as to his fitness on their part. On 25 May 1803 his brother informed their patron