CAMPBELL, John (1755-1821), of Calder, Nairn; Stackpole Court, Pemb. and Llanvread, Card.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1754-1790, ed. L. Namier, J. Brooke., 1964
Available from Boydell and Brewer

Constituency

Dates

18 Apr. 1777 - May 1780
12 June 1780 - 1796

Family and Education

b. 24 Apr. 1755, 1st s. of Pryse Campbell, and bro. of Alexander Campbell. educ. Eton 1763-7; Clare, Camb. 1772. m. 28 July 1789, Lady Isabella Caroline Howard, da. of Frederick, 5th Earl of Carlisle, 2s. suc. da. 14 Dec. 1768 and gd.-fa. 6 Sept. 1777; cr. Baron Cawdor 21 June 1796.

Offices Held

Biography

‘If my grandson sees with my eyes’, wrote old John Campbell, ‘nothing done here [at Stackpole Court] will make him insensible to the natural beauties of Calder, or slight that ancient, honourable and agreeable seat of the family.’1 Brought up in Wales and England, young John knew little of Scotland when at the age of 21, and shortly before his grandfather’s death, he was returned unopposed for Nairnshire.

In Parliament Campbell was a staunch supporter of North who in November 1778 asked him to second the Address.2‘The conduct of America’, said Campbell, ‘made vigorous measures necessary and unavoidable ... however different opinions may have been respecting America, yet respecting France there could be but one opinion.’3 This is the only time he is known to have spoken in the House. In 1777 he helped to raise a regiment of foot in South Wales, the 75th (Prince of Wales’s) Regiment.