YORKE, John (1685-1757), of Gouthwaite and Richmond, Yorks.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1715-1754, ed. R. Sedgwick, 1970
Available from Boydell and Brewer

Constituency

Dates

1710 - 1713
5 Mar. 1717 - 1727
14 Mar. 1728 - 14 July 1728

Family and Education

bap. 16 Dec. 1685, 1st s. of Thomas Yorke. educ. Eton 1698; Peterhouse, Camb. 1703. m. 5 Jan. 1732, Anne, da. of James Darcy, M.P., 1st Baron Darcy of Navan, 2nd cos. of Robert Darcy, 4th Earl of Holderness, s.p. suc. fa. 1716.

Offices Held

Biography

Yorke, who succeeded his father at Richmond in 1717, was an independent Whig. Up to 1741 all his recorded votes were against the Government, except on the two most unpopular measures of Walpole’s Administration, the excise bill and the Spanish convention, for both of which he voted. In the next Parliament he is described as one of the ‘capricious ... or a sort of neutrals in party’, who voted against the Government on the chairman of the elections committee,1