HAY, Lord Charles (c.1700-60), of Linplum, East Lothian.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1715-1754, ed. R. Sedgwick, 1970
Available from Boydell and Brewer

Constituency

Dates

Family and Education

b. c.1700, 3rd s. of Charles Hay, 3rd Mq. of Tweeddale [S], by Lady Susan Hamilton, da. of William, 1st Duke of Hamilton [S], wid. of John Cochrane, 2nd Earl of Dundonald [S], bro. of John, 4th Mq. of Tweeddale [S]. unm. suc. kinsman Sir Robert Hay, 2nd Bt., to Linplum 1751.

Offices Held

Ensign 2 Ft. Gds. 1722; capt. 33 Ft. 1727, 9 Drags. 1729; capt. and lt.-col. 1 Ft. Gds. 1743; a.-d.-c. to George II Mar. 1749; col. Aug. 1749; col. 33 Ft. 1753-d. maj.-gen. 1757.

Biography

Lord Charles Hay, a professional soldier, with ‘more of the parts of an Irishman than of a Scot’, was ‘so vain of having made a campaign ... [on the Rhine] in 1734, that he talked of it ever after and went by the name of Trentquatre’.1 Returned unopposed for Haddingtonshire in 1741, he attached himself to Lord Carteret, voting against Walpole’s candidate for the chairman of the elections committee. After Walpole’s fall he supported the new Administration, in which his brother, Lord Tweeddale, was secretary of state for Scotland, speaking from personal experience on the Hanoverians in December 1743 and January 1744. Next year he was present at Fo