YORKE, Sir John (c.1634-63), of Gouthwaite and Richmond, Yorks.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1660-1690, ed. B.D. Henning, 1983
Available from Boydell and Brewer



1661 - 1 Apr. 1663

Family and Education

b. c.1634, o.s. of John Yorke of Gouthwaite by 2nd w. Catherine, da. of Sir Ingleby Daniell of Beswick. educ. Queen’s, Oxf. 1650. m. 20 Aug. 1651, Mary, da. of Maulger Norton of St. Nicholas, nr. Richmond, 3s. 1da. suc. fa. 1638; kntd. 16 June 1660.1

Offices Held

J.p. Yorks (N. Riding) July 1660-d., Ripon 1662-d.; commr. for assessment (N. Riding) Aug. 1660-d., (W. Riding) Aug. 1660-1; corporations, Yorks. 1662-3.2


Yorke was descended from a merchant of the Staple who sat for York in 1472. Although the estate was based largely on successful speculation in ex-monastic property in Tudor times, Yorke’s father and sisters were Catholic recusants. His marriage brought him an interest at Richmond, for which he was returned in 1661. An inactive Member of the Cavalier Parliament, he was classed as a friend by Lord Wharton, and appointed to ten committees, including the committee of elections and privileges in the first three sessions. In 1661 he was nominated to committees for confirming public Acts and considering the shortfall in the revenue. On 25 Feb. 1663 he was appointed to committees on bills against pluralities and for the better observation of the Lord’s day. He died on 1 Apr. 1663, aged 29, and was buried at Gouthwaite under a Catholic inscription.3

Ref Volumes: 1660-1690

Authors: P. A. Bolton / Paula Watson


  • 1. Clay, Dugdale’s Vis. Yorks. ii. 281.
  • 2. HMC 8th Rep. pt. 1 (1881), 275; N. Riding Recs. vi. 25, 63.
  • 3. C. H. D. Howard, Sir John Yorke of Nidderdale, 10, 11; C. Clarkson, Hist. Richmond, 330, 332; H. Aveling, Northern Catholics, 320.