VAUGHAN, Sir Henry (c.1613-76), of Derwydd, Llandybie, Carm.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1660-1690, ed. B.D. Henning, 1983
Available from Boydell and Brewer

Constituency

Dates

9 Jan. 1668 - 26 Dec. 1676

Family and Education

b. c.1613, 2nd but 1st surv. s. of Sir Henry Vaughan of Derwydd by Sage, da. and coh. of John Gwyn William of Piode, Carm., wid. of Edward Rice of Newton. m.Elizabeth, da. and coh. of William Herbert of Llangattock-nigh-Usk, Mon., 1da. suc. fa. c.1660; kntd. 9 Jan. 1662.1

Offices Held

Maj. of ft. (royalist) 1642, lt.-col. 1643-5, 1648.2

J.p. Carm. July 1660-7; commr. for assessment, Carm. Aug. 1660-d., Carmarthen 1663-d.; dep. lt. Carm. c. Aug. 1660-7, 1674-d., sheriff 1661-2, capt. of militia ft. 1661-?67, commr. for loyal and indigent officers, 1662; mayor, Carmarthen 1670-1.3

Biography

Vaughan’s father, a younger brother of the 1st Earl of Carbery, was knight of the shire in the Long Parliament and a prominent South Wales Royalist, who was taken prisoner at Naseby. Vaughan himself fought in both Civil Wars and was imprisoned in Tenby Castle for some time in 1648. He took no known part in subsequent royalist conspiracy, but was knighted in 1662, soon after succeeding to the estate. As one of