VAUGHAN, Francis, Lord Vaughan (1638-67), of Golden Grove, Llanfihangel Aberbythych, Carm.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1660-1690, ed. B.D. Henning, 1983
Available from Boydell and Brewer

Constituency

Dates

1661 - 7 Mar. 1667

Family and Education

bap. 14 Mar. 1638, 3rd s. of Richard Vaughan, 2nd Earl of Carbery [I] and 1st Baron Vaughan of Emlyn, by 2nd w.; bro. of Hon. Altham Vaughan and Hon. John Vaughan. m. settlement 3 Oct. 1654, Lady Rachel Wriothesley, da. and coh. of Thomas, 4th Earl of Southampton, 1ch. d.v.p.1

Offices Held

Commr. for militia, Carm. Mar. 1660; j.p. and custos rot. Card. July 1660-d.; commr. for assessment, Carm. Aug. 1660-d., oyer and terminer, Wales 1661; j.p. Carm. 1661-d.; dep. lt. S. Wales 1661-d.; member, council in the marches of Wales 1661-d.