SPRING, Sir William, 2nd Bt. (1642-84), of Pakenham, Suff.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1660-1690, ed. B.D. Henning, 1983
Available from Boydell and Brewer

Constituency

Dates

Oct. 1679

Family and Education

b. May 1642, o. surv. s. of Sir William Spring, 1st Bt., of Pakenham by Elizabeth, da. of Sir Hamon L’Estrange of Hunstanton, Norf. educ. Bury St. Edmunds g.s. 1656; Christ’s, Camb. 1658. m. (1) lic. 11 Oct. 1661, Mary (d. 23 Oct. 1662), da. of Sir Dudley North, 4th Lord North, 1s. d.v.p.; (2) 3 Feb. 1667, Sarah, da. of Sir Robert Cordell, 1st Bt., of Long Melford, Suff., 3s. 3da. suc. fa. 17 Dec. 1654.1

Offices Held

Commr. for assessment, Suff. 1661-80, j.p. aft. 1666-70, sheriff 1674-5.2

Biography

Spring was descended from the famous clothier who built the grandest of the Suffolk ‘wool churches’ at Lavenham. The family acquired the ex-monastic property at Pakenham in 1545, and Spring’s grandfather represented the county in 1621. His father supported Parliament during the Civil War, serving on the Suffolk county committee and holding numerous other local offices. A recruiter to the Long Parliament for Bury St. Edmunds, he was secluded in 1648, but continued to hold local office under the Commonwealth and was returned to the first Protectorate Parliament. Spring was removed from the commission of the peace in 1670, presumably as an opponent of the Conventicles Act. He contested Sudbury in February 1679 and was classed as ‘honest’ on Shaftesbury’s list. He was returned for Suffolk to both the second and third Exclusion Parliaments as an exclusionist. On 14 Feb. 1681, after he and