Appendix II: Officers of the Commons and Chairmen of standing committees

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1604-1629, ed. Andrew Thrush and John P. Ferris, 2010
Available from Cambridge University Press

Officers of the Commons and Chairmen of standing committees

Speaker

1604-10

Sir Edward Phelips

1614

Sir Ranulphe Crewe

1621

Sir Thomas Richardson

1624

Sir Thomas Crewe

1625

Sir Thomas Crewe

1626

(Sir) Heneage Finch

1628-9

(Sir) John Finch II

Clerk of the Commons

31 Jan. 1603

Ralph Ewens; died in office Aug. 1611

30 Aug. 1611

William Pinches, having grant in reversion dated 26 Feb. 1607; died in office by 17 Nov. 1612

17 Nov. 1612

John Wright; died in office by 15 Nov. 1632

Deputy clerk of the Commons

1601-4

Cadwallader Tydder

1621-8

John Wright the younger

Serjeant-at-arms

22 Mar. 1588

Roger Wood; died in office by 17 Mar. 1610

17 Mar. 1610

Edward Grimston (patent 7 May 1610); died in office, being buried 14 Dec. 1640

Chairman, committee for privileges and returns

1604-10

Sir George Snygge (1604 only); Sir George More (1605-10)

1614

Nicholas Fuller1

1621

Sir George More

1624

John Glanville

1625

Sir George More

1626

(Sir) John Finch II

1628-9

William Hakewill

Chairman, committee (of the Whole House) for grievances

1610

Sir Edwin Sandys