Queenborough

Borough

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1558-1603, ed. P.W. Hasler, 1981
Available from Boydell and Brewer

Elections

DateCandidate
1571JOHN BROOKE alias COBHAM
 JOHN PARKER I
3 May 1572JOHN BROOKE alias COBHAM
 WILLIAM BUTLER
13 Dec. 1580SIR HUMPHREY GILBERT 1 vice Butler, deceased
11 Nov. 1584JOHN BROOKE alias COBHAM
 WILLIAM PARRY
20 Feb. 1585(SIR) EDWARD HOBY 2 vice Parry, expelled the House
24 Sept. 1586(SIR) EDWARD HOBY
 MICHAEL SONDES
29 [?Oct.] 1588WILLIAM BOYS
 MICHAEL SONDES
1593JOHN BROOKE alias COBHAM
 JOHN BAYNHAM
29 Sept. 1597SIR GEORGE CAREW
 MICHAEL SONDES
1601(SIR) MICHAEL SONDES
 NICHOLAS TROUGHTON

Main Article

Queenborough was one of the smallest boroughs enfranchised during Elizabeth’s period, its adult male population in 1585 amounting to only 35. By a charter of 1368, confirmed in 1559, the government of the town was in the hands of a mayor and two bailiffs. The mayor had to take an oath before the constable of Queenborough castle. This office was held from 1559 by Sir Robert Constable, who lived in the north and appears not to have involved himself in the borough’s electoral affairs. Constable appointed