MARSHALL, Thomas, of Kingston-upon-Hull Yorks.

Published in The History of Parliament: the House of Commons 1386-1421, ed. J.S. Roskell, L. Clark, C. Rawcliffe., 1993
Available from Boydell and Brewer



Family and Education

Offices Held

Bailiff, Kingston-upon-Hull Mich. 1415-16; mayor 1420-1, 1423-4, 1429-30, 1432-3.1

Collector of customs, Kingston-upon-Hull 12 Mar. 1422-8 Feb. 1423, 22 Nov. 1424-17 Oct. 1426, 24 Mar. 1432-8 Mar. 1435.

Surveyor of an impost on shipping, Kingston-upon-Hull 28 Nov. 1427-37.


Although he played an active part in the life of Hull for many years as both a borough official and a collector of customs, Marshall otherwise remains a very shadowy figure about whom little is known. In May 1427 he obtained a royal licence permitting him to export grain overseas; and in the following November his name was put forward in the House of Commons as one of the leading local merchants who could be trusted to supervise the collection of an impost on shipping in the Humber. The money thus raised was to be used for the completion of a beacon and tower at Ravenspur, where many vessels had previously been lost while trying to negotiate the treacherous headland.2

Ref Volumes: 1386-1421

Author: C.R.


  • 1. C219/11/7; Cal. Hull Deeds ed. Stanewell, D258-9, 268, 296, 303, 305, 307, 309; Surtees Soc. cxxxvii. 190.
  • 2. DKR, xlviii. 250; RP, iv. 364-5; CPR, 1422-9, p. 457.